Rodzaje igłotrzymaczy- dobór igłotrzymacza do rozmiaru szwów

igłotrzymacz mikrochirurgiczny

Igłotrzymacz (imadło) to jedno z najbardziej popularnych narzędzi chirurgicznych stosowanych niemal w każdej operacji chirurgicznej. Ma za zadanie trzymanie igły podczas zabiegu oraz wiązanie końcówek nici chirurgicznych.

Budowa igłotrzymacza

Główne elementy igłotrzymacza to uchwyt (kształt może się róznić w zależności od modelu) oraz szczęki robocze połączone ze sobą za pomocą zawiasu.

Wyróżniamy 2 rodzaje zawiasów:

  • Typu „box lock” (zamek skrzynkowy)- stanowi zamknięta konstrukcję, w której część „damska” jest przewlekana przez „męską”
  • Typu „lap joint”- konstrukcja otwarta, w której połączenie powstaje poprzez zmniejszenie  grubości każdego elementu w połączeniu i dopasowanie ich do siebie. s

Powierzchnie robocze szczęk posiadają zazwyczaj rowki lub nacięcia krzyżowe, które zapobiegają wyślizgiwaniu igieł podczas szycia. W celu utwardzenia powierzchni roboczej, szczęki są również pokrywane wkładkami z węglika wolframu. Uchwyty takich igłotrzymaczy są oznaczone kolorem złotym.

Wkładki posiadają nacięcia krzyżowe o różnej gęstości (podziałce), najczęściej stosowane są: 0,2 mm; 0,4 mm; 0,5 mm oraz wkładki gładkie (to małych igieł).

Dopasowanie igłotrzymacza do rozmiarów materiału szewnego

Określone podziałki są dedykowane do określonych rozmiarów szwów:

  • Wkładki gładkie– do szwów 9/0-11/0 (najmniejszych)
  • Wkładki o podziałce 0,2mm– do szwów 6/0-10/0
  • Wkładki o podziałce 0,4mm– do szwów 4/0- 6/0
  • Wkładki o podziałce 0,5mm– do szwów 3/0 i mniejszych

Igłotrzymacze mikrochirurgiczne mogą mieć również powierzchnię utwardzaną poprzez naniesienie specjalnej powłoki z węglika wolframu (tzw diamentowanie lub nasyp diematowy).

W przypadku igłotrzymaczy mikrochirurgicznych  z uchwytami w postaci sprężyny (Np. model Jacobson, Castroviejo) z nasypem diamentowym dobór odpowiedniego rozmiaru szwu zależy głownie od wymiarów igłotrzymacza.

Najczęściej zaleca się aby do igłotrzymaczy mikrochirurgicznych o długości 210 mm używać szwów 7/0 i mniejszych. Igłotrzymacze krótsze (185 mm, 150 mm) przeznaczone są zazwyczaj do rozmiarów szwów 5/0 i mniejszych.

Użycie materiału szewnego o rozmiarach większych niż zalecane (zwłaszcza w przypadku wielokrotnego błędnego użycia) może spowodować:

  • Zniszczenie powłoki diamentowej/powierzchni roboczej igłotrzymacza uniemożliwiające uchwycenie igły
  • Deformację szczęk roboczych uniemożliwiające uchwycenie igły
  • Pęknięcie lub nawet odłamanie części roboczych igłotrzymacza lub/i twardej wkładki
  • Brak możliwości zamknięcia (zablokowania) igły w narzędziu
  • Uszkodzenie mechanizmu zapadkowego

Ważnym etapem przygotowania igłotrzymacza chirurgicznego do ponownego użycia jest kontrola poprawności jego działania na odpowiednio dobranym materiale szewnym. Igła po zablokowaniu zapadki/zamknięciu igłotrzymacza powinna być pewnie umocowana w szczękach, nie przesuwać się i nie ślizgać. Zapadka  powinna się łatwo zapinać.

 Trudności w zapięciu zapadki mogą świadczyć o użyciu zbyt dużej igły. Dotyczy to zwłaszcza igłotrzymaczy mikrochirurgicznych, gdzie mechanizm zapadkowy jest delikatny i łatwo może ulec uszkodzeniu.

Rodzaje igłotrzymaczy

Najbardziej popularne modele igłotrzymaczy (imadeł):

  • Imadła z uchwytem nożyczkowym np.: Hegar, Mayo-Hegar, Crile-Wood– z mechanizmem zapadkowych w postaci kilku nacięć na uchwytach
  • Imadła o kształcie cążek np.: Mathieu, Crile
  • Imadła mikrochirurgiczne, np. Castroviejo, Jacobson z cienkimi ramionami połączonymi  sprężyną w dolnej części, z uchwytami okrągłymi lub płaskimi, okrągłymi, prostymi lub bagnetowymi.

Uchwyty igłotrzymaczy mikrochirurgicznych  mogą mieć nacięcia krzyżowe zapobiegające ślizganiu podczas zabiegów lub w kształcie „piłki golfowej”, co znacznie ułatwi ich mycie.

W mikrochirurgii często używane są igłotrzymacze z tytanu, z diamentowanymi czubkami.