Druty stomatologiczne:
- drut ligaturowy miękki (do formowania ligatury metalowej) – jest to elastyczny miękki drut o średnicy 0,3 do 0,5 mm stosowany również do również do mocowania szyn stomatologicznych w leczeniu złamań szczęki. Kształt haczyków umożliwia łatwe i szybkie założenia ligatury metalowej. Drut ligaturowy zakładany jest w ten sposób, że obejmuje szyjkę zęba od strony podniebienia i równocześnie szynę stomatologiczną z haczykami od strony przedsionka jamy ustnej, przy czym końce drutu są krzyżowane a następnie skręcone. Czynność te powtarza się przy wszystkich zębach tworzących łuk zębowy.
- drut protetyczny sprzedawany- jest to sprężysto- twardy drut o średnicy 0,7 do 1,0 mm. Ten rodzaj drutu służy do wykonywania rożnego rodzaju klamer, które utrzymują protezę na podłożu dzięki wykorzystaniu siły tarcia pomiędzy powierzchnią zęba i klamry.
Informacje- druty:
- Druty wykonane są ze stali przeznaczonej na implanty, dzięki czemu charakteryzują się wysoką odpornością na korozję oraz biokompatybilnością i odpowiednią gładkością, dzięki specjalnie opracowanej technologii obróbki powierzchni.
- Druty sprzedawane są w rolkach 5, 10 lub 15-metrowych.
- Druty miękkie są zazwyczaj stosowane do ligatury (drut ligaturowy) i cerklarzu (wiązania odłamów kostnych). Druty twarde są stosowane głownie w protetyce. Druty stomatologiczne ligaturowe mogą być również stosowane do formowania klamer do korekty wrastających paznokci (klamry podologiczne).
Druty podologiczne:
- Stosowany jest do kształtowania ręcznie, na wymiar robionych klamer ortonyksyjnych.
- Zazwyczaj do klamer ortonyksyjnych używa się drutów o średnicy 0,3 mm, 0,4 mm, 0,5 mm.
- Im grubszy jest drut tym klamra jest mocniejsza, ale trzeba użyć nieco więcej siły do wyginania klamry. Grubszy drut używany jest do większych i grubszych (mocniejszych) paznokci. Im drut jest cieńszy tym klamra jest delikatniejsza, lecz łatwe jest profilowanie klamer. Cieńszy drut używany jest do małych lub cienkich paznokci.
- Zarówno do drutów ligaturowych jak i podologicznych należy używać specjalnie do tego przystosowanych kleszczy i cążków do wyginania drutu i cięcia drutu.
Kleszcze do wyginania drutu powinny mieć specjalnie wyprofilowany kształt, aby nie uszkodziły powierzchni drutu, co mogłoby wpłynąć na ich wytrzymałość.
Szyny stomatologiczne:

- szyny standardowe w odcinkach– z zaczepami od 4 do 24
- szyny standardowe w rolkach 1-metrowych (Szyna model Erich)
Szyna Ericha (EAB) uważana jest jedna z najczęściej stosowanych metod miedzyszczękowej stabilizacji złamań twarzoczaszki.
Mocowanie szyny stomatologicznej odbywa się za pomocą ligatury metalowej (drutu ligaturowego). Kształt haczyków umożliwia łatwe i szybkie założenia ligatury metalowej. Ligatura zakładana jest w ten sposób, że obejmuje szyjkę zęba od strony podniebienia i równocześnie szynę stomatologiczną z haczykami od strony przedsionka jamy ustnej, przy czym końce drutu są krzyżowane a następnie skręcone. Czynność te powtarza się przy wszystkich zębach tworzących łuk zębowy.
- Szyny stomatologiczne z drutu o średnicy 1mm, alternatywa dla szyn standardowych w odcinkach z 4 do 9 zaczepami.
Szyna Ericha jest jedną z najbardziej popularnych metod stabilizacji międzyosiowej w załamaniach szczękowo- twarzowych. Do mocowania szyn używane są sprzedawane przez nas druty ligaturowe o średnicach od 0,3 mm do 0,5 mm.