Usuwanie zęba mądrości – Ekstrakcja ósemek

usuwanie zęba mądrości

Wskazania do usuwania zęba mądrości

Zęby mądrości (tzw. trzecie trzonowce) pojawiają się zazwyczaj przed 25 rokiem życia. U niektórych osób pojawiają się bez żadnych problemów, u innych zęby mądrości mogą wywołać szereg problemów- żeby mogą ulec stłoczeniu, zatrzymaniu lub mogą wyrastać pod niewłaściwym kątem. Mogą one również powodować problemu ortodontyczne i okluzyjne, stany zapalne dziąseł, mogą mieć niewłaściwe położenie i uszkadzać sąsiednie zęby lub powodować ich stłoczenie. Zęby mądrości mogą również powodować inne niespecyficzne objawy jak np. migreny.

W niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usuwanie ósemek.  Decyzje o usuwaniu zęba mądrości powinien podjąć specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej lub specjalistą chirurgii stomatologicznej, w zależności od występujących problemów.

Główne wskazania do ekstrakcji ósemek:

  • Położenie zęba uniemożliwiające jego właściwą higienę, prze co jest on narażony na próchnicę
  • Nieprawidłowy wzrost zęba lub/i jego nieprawidłowe położenie, co może powodować tłoczenie się zębów i wady zgryzu. Ósemki są wtedy usuwane również w celu założenia aparatu ortodontycznego
  • Stan zapalny dziąseł wokół ósemek, torbiele i guzy

Przebieg ekstrakcji ósemki

Przed usunięciem zęba mądrości wykonywana jest szczegółowa diagnostyka, prześwietlenie RTG lub tomografia komputerowa. Przeprowadzany jest również szczegółowy wywiad w celu rozpoznania ewentualnych przeciwwskazań.

Większość zabiegów ekstrakcji zęba wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Ekstrakcja zęba mądrości rzadko wymaga hospitalizacji.

Zabieg ekstrakcji zęba przebiega w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.  Jeżeli ósemka nie jest odsłonięta, dentysta lub chirurg szczękowy wykona nacięcie w brzegu dziąsłowym w celu odsłonięcia zęba. W skomplikowanych przypadkach może się okazać niezbędne wykonanie dodatkowych procedur.

Gdy ząb jest wyrżnięty, najczęściej wystarczy rozchwiać go odpowiednimi narzędziami i w całości wyjąć z zębodołu. Narzędziami ułatwiającymi ekstrakcję są dźwignie korzeniowe oraz dźwignie luksujące.

Dźwignie stomatologiczne korzeniowe służą do wyważania korzenia zębodołu z trakcie ekstrakcji zęba.

Specjalnym rodzajem dźwigni korzeniowych są dźwignie luksujące zmniejszające traumatyczność ekstrakcji zęba. Cienka i ostra końcówka przecina więzadła w celu uwolnienia zęba z zębodołu.

Właściwa technika wykorzystania instrumentu luksującego minimalizuje uszkodzenie tkanek miękkich i kości wyrostka zębodołowego oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji po zabiegu ekstrakcji.

Ekstrakcja zęba wymaga również użycia kleszczy ekstrakcyjnych. Do usuwania zębów mądrości zazwyczaj używany jest model Fig. 79 oraz w zależności od przypadku kleszcze korzeniowe.

Po wykonaniu zabiegu chirurg często zakłada szwy, co zapobiega rozejściu się rany oraz ułatwia szybsze gojenie.

Po zabiegu ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń. W kilka godzin po zabiegu może pojawić się obrzęk oraz ból.

Powikłania po ekstrakcji zęba mądrości

Powikłania po chirurgicznym usunięciu ósemki zdarzają się  niezwykle rzadko. Należą do nich:

  • Utrzymujące się dolegliwości bólowe oraz towarzyszące im osłabienie i gorączka
  • otwarcie zatoki lub uszkodzenie sąsiednich zębów
  • szczękościsk, przedłużone krwawienie, obrzęk i opuchlizna, zapalenie zębodołu,
  • porażenie nerwu zębodołowego dolnego lub językowego
  • formowanie się suchego zębodołu
  • utrudnione gojenie się rany

Po upływie 2 tygodni od ekstrakcji pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną w celu dokonania oględzin rany i oceny prawidłowości jej gojenia. W normalnych warunkach rana może goić się do 10 dni.