Skompletowanie odpowiedniego wyposażenia gabinetu podologicznego jest niezwykle istotne. Lekarze oraz kosmetolodzy dbający o klientów potrzebują precyzyjnych, często ostrych narzędzi ze względu na wymagania skóry oraz paznokci u stóp.
Rodzaje i zastosowanie narzędzi podologicznych:
Nalezą do podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia podologa. Służą nie tylko do usuwania skórek wokół paznokci, ale także mogą służyć do usuwania drobnych zrogowaceń na skórze stóp oraz usuwania wrastających paznokci. Każda, różniąca się od siebie para cążek może mieć inne zastosowanie, wiele zależy od preferencji lekarza/kosmetologa.
Przy wyborze cążek należy zwrócić uwagę na:
-długość cążek jak i samego ostrza (im mniejsze ostrze tym precyzyjniejsze cięcie, długość samych cążek jest kwestią upodobań i wygody lekarza/kosmetologa)
-wykonanie ostrza (czas zużycia)
-kąt ostrza (proste/odgięte)
-szerokość ramion cążek (pewny, wygodny chwyt)
-rodzaj łączenia między ramionami cążek (czas zużycia)
-rodzaj pokrycia ramion cążek (na rynku możemy znaleźć cążki o gładkiej powierzchni jak i chropowatej-może być matowa lub posiadać specjalne nacięcia)
-materiał wykonania ( tytan lub stal nierdzewna)
-waga cążek (od niej też zależy moc nacisku przy cięciu)
SKAPLELE I TRZONKI DO SKALPELI
Skalpele nie odgrywają wielkiej roli w podologii, jednak mogą być pomocne przy grubej warstwie zrogowaciałego naskórka u stóp. Ostrze skalpela pozwala na odcięcie pojedynczych kawałków w krótkim czasie, dzięki czemu wizyta trwa znacznie krócej (metoda popularna przy rogowcu dłoni i stóp). Należy zachować ogromną ostrożność przy tej metodzie, gdyż łatwo o uszkodzenia naskórka czy nawet skóry właściwej. Długość trzonka od skalpela jest kwestią wygody i upodobań osoby wykonującej zabieg, ostrze natomiast powinno być dopasowane do potrzeb skóry i miejsca w którym będzie odcinany martwy naskórek.
NARZĘDZIA DO DRUTU PODOLOGICZNEGO
Służą do korekcji wrastających paznokci.
-drut podologiczny
-kleszcze do gięcia drutu
-cążki do drutu
–ekskawatory (do oczyszczania wałów paznokciowych podczas zabiegów podologicznych z wrastającymi paznokciami, służy również do precyzyjnego nakładania i formowania mas do rekonstrukcji paznokci)
–raspatory (do odpychania i usuwania skórek z paznokci)
–upychacze (do formowania klamer przy wrastających paznokciach)
–kopytko/ radełko/ dłutko (do odpychania i usuwania skórek z paznokci)
Pincety w podologii stosowane są do pracy z wrastającymi paznokciami, w zabiegach usuwania klamry drutowej oraz tamponady podologicznej. Dzięki precyzyjnym, cienkim końcówkom umożliwia swobodne chwytanie i manewrowanie nawet najmniejszymi elementami.
W podologii służą do wycinania, drobnych elementów np. skórek.
Do zabiegów najczęściej używane są odgięte nożyczki ze względu na powierzchnię pracy. Zdarza się, że podolog/kosmetolog jest zmuszony założyć opatrunek na dana część stopy, dlatego warto mieć w swoim salonie także nożyczki do bandaży.
Mają zastosowanie podczas zakładania klamer oraz charakteryzują się precyzyjnym działaniem, pewnie trzymają i dobrze skręcają drut.