Narzędzia niezbędne do leczenia kanałowego

Narzędzia niezbędne do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe (leczenie endodontyczne)- to niekiedy ostatnia szansa na uratowanie nieodwracalnie uszkodzonego zęba. Dokładnie chodzi o uszkodzoną miazgę zęba. Jest to poważne uszkodzenie, bowiem jest to tkanka bogato unaczyniona, która wypełnia komorę zęba oraz kanały.

Aby pacjent mógł wyjść ze zdrowym zębem, najpierw musi przejść zabieg. Polega on na usunięciu zmiany chorobowej miazgi zarówno z komory jak i kanałów.

Jest to bardzo skomplikowany zabieg, wymaga szczególnej precyzji oraz zdolności lekarskich. Do tego niezbędne są nie tylko kompetencje, ale odpowiednie narzędzia.

Narzędzia niezbędne oraz przydatne przy leczeniu kanałowym:

W skład narzędzi endodontycznych wchodzą zarówno te tradycyjne, ręczne jak i maszynowe.

Z ręcznych narzędzi możemy między innymi wyróżnić:

  • upuchadła i igły (wykorzystywane do wypełniania kanału pastami i cementami)
  • poszerzacze kanałowe/ pilniki (różnią się kształtem i grubością. Umożliwiają udrożnienie oraz poszerzenie światła kanału poprzez zeskrobanie z niego zębiny. Metoda polega na używaniu coraz większych średnic pilników przez co kanał się rozszerza. Poszerzacze mogą występować także w wersji maszynowej
  • zgłebniki
Narzędzia niezbędne do leczenia kanałowego
poszerzacze kanałowe/ pilniki

Miazgociągi

Miazgociągi – to narzędzia służące do usuwania z kanału korzeniowego żywej lub obumarłej miazgi. Miazgociągi wykorzystuje się również do wyjmowania z jamy zęba wacików, sączków lub ćwieków papierowych, których nie udało się usunąć zgłębnikiem. Nie należy jednak stosować tych narzędzi, jeżeli miazga znajduje się w stanie rozpadu zgorzelinowego.

Są produkowane z miękkiej stali, w której wykonano specjalne nacięcia. Po odchyleniu tworzą one spiralnie wystające elastyczne „ząbki”, które umożliwiają zaczepienie zainfekowanej tkanki i ułatwiają jej szybkie usunięcie z zęba. Należy jednak dodać, iż obecnie miazgociągi są coraz rzadziej stosowane, ponieważ powodują mikrouszkodzenia ścianek kanałów zębowych.