Na czym polega?
Szynowanie zębów to leczenie, które ma na celu unieruchomienie i połączenie kilku zębów.
Zabieg ten przeprowadzany zostaje w sytuacji chorób przyzębia (parodontoza) lub urazów prowadzących do rozchwiania zębów. Zakładanie szyn to także etap leczenia ortodontycznego zapobiegającego ponownym stłoczeniom zębów.
Zalety oraz wady:
Ten typ leczenia ma wiele zalet. Pozwala pacjentom zachować własne zęby na dłużej, odracza potrzebę usunięcia zębów i wykonania protez. Często pacjenci decydują się na taką formę ze względów estetycznych oraz większej wygody. Szyna jest niewidoczna, a unieruchomienie zębów powoduje, że mówienie czy jedzenie jest znacznie wygodniejsze. Co ważne, hamuje także niektóre przypadłości takie jak zapalenie przyzębia. Warto wspomnieć, że zabieg jest krótki oraz bezbolesny.
Niestety jedną z głównych wad jest trudność w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Szyna stanowi dodatkowe zakamarki gdzie bakterie mogą się dostać. Należy zatem pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów. Inaczej możemy doprowadzić do różnych zmian typu: próchnica.
Metody i materiały do szynowania:
- Najtańszą i najprostszą metodą jest szynowanie zębów za pomocą materiałów światłoutwardzalnych kompozytowych (wykorzystywane są także do “białych plomb”).
Pierwszym etapem jest osuszenie a następnie wytrawienie specjalnym kwasem zębów. Następnie zakładany jest system wiążący, a na to wszystko kolejne porcje materiału, utwardzane lampą polimeryzacyjną. Zabieg wykonuje się od strony wewnętrznej pomiędzy zębami.
2. Bardziej efektywną i droższą metodą jest szynowanie zębów za pomocą włókna szklanego. Dokładnie jest używana do tego tasiemka wykonana z tego materiału. Metoda polega na jej przyklejeniu za pomocą materiałów kompozytowych do zębów.
3. Mniej stosowane metody to:
- mosty protetyczne
- zblokowane korony zębowe
Narzędzia wykorzystywane do zabiegu szynowania zębów:
- Lampa polimeryzacyjna
Niezbędna aby wykonać zabieg, bez niej produkty nie zostałyby utwardzone i nie byłyby trwałe.
- nożyczki (ważne aby były precyzyjne oraz dostosowane do lekarza)
- narzędzia diagnostyczne
- pincety stomatologiczne