Protetyka – dziedzina wiedzy z medycyny i techniki, zajmująca się uzupełnianiem ubytków tkankowych, narządowych lub czynnościowych przy pomocy sztucznego materiału zastępczego (protezy).
Nowoczesne technologie i szeroki zakres rozwiązań oferują efekt naturalnego uzębienia w przypadku każdego problemu pacjenta.
Leczenie protetycznie ma wiele zalet:
- daje możliwość odbudowy pojedynczych zębów zniszczonych przez próchnicę lub uraz oraz całych łuków zębowych
- korzystanie z protez nie tylko działa korzystnie na poprawę wyglądu, ale również na samopoczucie i zdrowie
- leczenie protetyczne jest ustalane indywidualnie do każdego pacjenta
- hamuje tworzenie się nowych zmarszczek, dzięki zachowaniu prawidłowego zgryzu
- zmniejsza ryzyko rozwinięcia się próchnicy w jamie ustnej
Rodzaje uzupełnień protetycznych:
W protetyce występują nie tylko klasyczne, wyjmowane protezy dentystyczne. Ich rodzajów jest o wiele więcej takie jak: stałe oraz ruchome.
Stałe:
- Korona – porcelanowa albo pełnoceramiczna przykrywa zniszczoną koronę zęba. Stosuje się ją, gdy ząb został uszkodzony w wyniku próchnicy bądź urazu. Zaletą zastosowania tego rozwiązania jest fakt, że daje efekt naturalności, ponieważ dobrze dopasowanych koron nie można odróżnić od pozostałych zębów.
- Mosty – stosowane, gdy u pacjenta występuje brak jednego lub kilku zębów. Jest to połączenie kilku sztucznych koron, mocowanych z obu stron.
- Licówki – to płaskie, najczęściej ceramiczne płatki umieszczane na wargowej, widocznej powierzchni zęba. To rozwiązanie daje naturalny efekt zdrowego, ładnego zęba.
- Nakłady – wypełnienia ubytków w zębie wykonywane są w pracowni protetycznej w postaci plomby (wypełnienia) dopasowywanej dokładnie do kształtu ubytku w zębie.
- Wkłady koronowo-korzeniowe – rozwiązanie stosowane w przypadku odbudowy koron zębów leczonych kanałowo. Część korzeniowa wkładu umieszczana jest w wyleczonym kanale w korzeniu zęba. Część koronowa natomiast, odbudowuje koronę zęba w jamie ustnej pacjenta.
Ruchome:
- Najczęściej wykonywane to protezy szkieletowe – stosowane przy brakach zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Główną ich część stanowi metalowy szkielet zaopatrzony w klamry i ciernie.
Protezy ruchome wykonuje się również przy całkowitym braku zębów u pacjenta. Najkorzystniej, jeśli są mocowane na implantach, ale istnieje możliwość wykonania protez osiadających, bezpośrednio przylegające do błony śluzowej w obydwu szczękach.
Narzędzia protetyczne
Narzędzia protetyczne obejmują narzędzia do wykonywania protez stomatologicznych, w tym:
- Pincety protetyczne, w tym pincetę do lutowania
- Noże protetyczne