Sterylizacja narzędzi kosmetycznych

Dlaczego sterylizacja narzędzi kosmetycznych jest tak ważna?

Narzędzia zabiegowe w salonach kosmetycznych mogą być źródłem zakażenia groźnymi chorobami. Podczas nawet najprostszych zabiegów może dojść do przerwania ciągłości tkanek. Takie uszkodzenia to otwarta droga dla bakterii, wirusów, grzybów i innych pasożytów. Miejsce, w którym wykonywane są różne zabiegi kosmetyczne musi być bezpieczne zarówno dla personelu, jak i klientów. 

Poddanie narzędzi sterylizacji w autoklawie jest jedyną pełną i całkowitą gwarancją ochrony przed tymi patogenami. Używanie środków dezynfekujących i/lub myjki ultradźwiękowej nie zapewnia pełnej sterylności. Narzędzia, które należy sterylizować, to przyrządy wielorazowego użytku, takie jak frezy, dłutka, pęsety, cążki, nożyczki, kopytka i inne.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi kosmetycznych jest obowiązkiem każdego gabinetu kosmetycznego. Nieprzestrzeganie zasad higieny może mieć dla właściciela salonu przykre konsekwencje.

Najczęstsze rodzaje zakażeń w gabinetach:

-zakażenia wirusowe (wirusem zapalenia wątroby typu B i C, wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, wirusem HIV);

-zakażenia bakteryjne (głównie gronkowcowe i paciorkowcowe);

-zakażenia grzybicze

-zakażenia pasożytnicze.

Przebieg sterylizacji w salonie kosmetycznym:

Wytyczne jasno określają, że narzędzia, które nie są jednorazowego użytku, trzeba myć, następnie dezynfekować i sterylizować. Aby cały proces dezynfekcji i późniejszej sterylizacji w autoklawie kosmetycznym został przeprowadzony poprawnie.

Należy pamiętać o tak zwanym ciągu sterylizacyjnym:

Ciąg sterylizacyjny w gabinecie kosmetycznym polega na przygotowaniu kilku stanowisk, oddzielnych dla poszczególnych etapów całego procesu sterylizacji, tak aby następowały one kolejno po sobie.

Pierwszym etapem po użyciu narzędzia jest dezynfekcja wstępna za pomocą myjki ultradźwiękowej lub w roztworze dezynfekującym. Następnie narzędzia należy umyć pod bieżącą wodą i zdezynfekować je po raz kolejny w specjalnie do tego przeznaczonej wanience – jest to etap tzw. dezynfekcji właściwej.

Drugim etapem jest opłukanie wodą destylowaną narzędzi, osuszenie, zakonserwowanie specjalnym środkiem oraz opakowanie narzędzi w pakiety przed umieszczeniem w autoklawie kosmetycznym. Każde z tych czynności powininno być wykonywane w innym miejscu. Trzeba również przygotować przestrzeń do przechowywania brudnych narzędzi oraz tych już wysterylizowanych.

Autoklawy kosmetyczne:

Najczęściej pojawiającymi się autoklawami na rynku są:

-autoklawy typu S

-autoklawy typu B

Najbardziej zaawansowanymi są autoklawy klasy B, inaczej nazywane autoklawami medycznymi. Można w nich sterylizować wszystkie narzędzia, opakowane jak i nieopakowane oraz te o najbardziej skomplikowanej budowie.

Warto zwrócić też uwagę na kilka kwestii związanych z wyborem autoklawu kosmetycznego:

  1. ciśnienie –powinno ono być wystarczająco wysokie. To od niego zależy, czy autoklaw będzie skutecznie usuwał drobnoustroje z narzędzi. Ciśnienie robocze w autoklawie Enbio S wynosi 2,1 bara, a maksymalne – 2,3 bara
  2. czas procesu – ważne jest, by móc sterylizować narzędzia na bieżąco i tuż przed zabiegami. W autoklawie Enbio S najkrótszy program sterylizacji trwa jedynie 7 minut
  3. certyfikacja – należy kupować urządzenia z certyfikatem wyrobu medycznego CE, aby autoklaw spełniał wszystkie wymagania prawne wyrobu medycznego
  4. głośność pracy – z braku miejsca autoklawy często znajdują się w tych samych pomieszczeniach, w których są przyjmowane klientki. Warto wybrać taki sprzęt, który charakteryzuje się bardzo cichą pracą i zapewnia komfort akustyczny.
  5. wymiary – jeśli nie mamy wiele miejsca, zwróćmy również uwagę na wymiary autoklawu. Na rynku dostępne są urządzenia, które nie zajmują dużo przestrzeni i zmieszczą się na standardowym blacie roboczym
  6. wygląd – minęły czasy, kiedy autoklawy były niezbyt atrakcyjnym elementem wyposażenia salonu. Dziś charakteryzują się one nowoczesnym designem i dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych
  7. gwarancja – wybierając autoklaw do salonu kosmetycznego, zwróćmy uwagę na okres gwarancji, jaki zapewnia producent oraz na to, co dzieje się w przypadku nagłej awarii sprzętu.