Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

narzędzia stomatologiczne

Kompleksowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego w narzędzia najlepiej zacząć od analizy wykonywanych procedur, aby zredukować ilość potrzebnych narzędzi. Dobrym rozwiązaniem jest zakup narzędzi jak najbardziej uniwersalnych, np. dwustronnych, a także zakup narzędzi w gotowych zestawach, aby wyeliminować narzędzia, które nie są  potrzebne do danej procedury.

Poniżej przestawiam najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne w wybranych zabiegach.

NARZĘDZIA DIAGNOSTYCZNE

Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

Narzędzia diagnostyczne stanowią podstawowe wyposażenie każdego gabinetu stomatologicznego i używane są niemal podczas każdej wizyty w celu przeprowadzenia podstawowych badań.

Podstawowym narzędziem w takim zestawie jest zgłębnik stomatologiczny. Stosowany jest do: sprawdzania powierzchni zęba, wytrzymałości i szczelności wypełnienia oraz badania twardości zębiny. Trzonem zgłębnika opukuje się zęby w celu sprawdzenia wrażliwości zębów na bodźce. Zgłębniki występują w różnych kształtach: sierpowe, prostokątne, rozwartokątne. Warto również zapatrzyć się w zgłębnik dwustronny z różnymi kształtami końcówek.

 Najczęściej stosowane są zgłębniki z uchwytem ośmiokątnym, z poprzecznymi nacięciami zapobiegającymi ślizganiu narzędzia.

Innym popularnym narzędziem diagnostycznym jest lusterko stomatologiczne. Najbardziej praktyczne i ekonomiczne w użyciu  są lusterka z wymiennymi końcówkami, z uchwytem ośmiokątnym. Duża popularnością cieszą się lusterka rodowane dające jasny, wyraźny obraz.

Nieodzownym elementem zastawu diagnostycznego jest pinceta (pęseta) stomatologiczna, zazwyczaj odgięta lub podwójnie odgięta z nacięciami na końcach umożliwiającymi precyzyjne chwytanie niewielkich przedmiotów, tamponów lub kulek waty. Najpopularniejsze modele pęset w stomatologii to Pęseta College, London-College lub pęseta Meriam.

NARZEDZIA DO PROFILAKTYKI STOMATOLOGICZNEJ

Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

 Narzędzia do profilaktyki stomatologicznej obejmują głównie narzędzia do usuwania kamienia nazębnego (scalingu).  W skład zestawów wchodzą również narzędzia diagnostyczne.

Do scalingu ręcznego służą głównie kirety. Najczęściej używane są Kirety Gracey. Warto mieć w zestawie kilka różnych rodzajów, przystosowanych do różnego położenia i kształtu zębów. Kirety używane są do eliminowania złogów poddziąsłowych metodą konwencjonalną, do usuwania kamienia nazębnego i coraz częściej do implantów.

Warto mieć również w zestawie sondę do pomiaru głębokości kieszonki zębowej. Sondy mogą mieć różną kalibrację, mogą być zakończone tępo lub kulką. Sondę wprowadza się do kieszonki na głębokość wyczuwalnego oporu przez dno szczeliny lub kieszonki.

NARZĘDZIA ENDODONTYCZNE

Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

W zestawie do leczenie kanałowego warto mieć dobrej jakości lusterko stomatologiczne, najlepiej rodowane, zapewniające wyraźny obraz odbitej powierzchni.

Często używanym narzędziem w endodoncji jest ekskawator, najlepiej z wąską końcówką, dwustronny. Można go użyć do usuwania zmienionych przez próchnicę tkanek, można za jego pomocą także usunąć nadmiar podkładu lub wypełnienia czasowego.

W skład zestawu endodontycznego powinny również wchodzić upychadła kanałowe do ręcznego wypełniania kanałów i upychania materiałów w kanale, często są  również kalibrowane.

Do wyciągania złamanych narzędzi z kanałów służyć mogą pincety mikrochirurgiczne, tzw. pincety włosowe, o wąskich długich czubkach

NARZĘDZIA DO PERIODONTOLOGII

Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

Periodontologia zajmuje się leczeniem dziąseł i innych tkanek otaczających zęby, profilaktyka chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.

W zestawach najczęściej spotyka się takie narzędzia jak lusterko stomatologiczne,  skalery(sierpy), kirety, noże do resekcji dziąsłaperiotomy czy też sondy oraz zgłębniki. Dodatkowo używa się pincet stomatologicznych i innych akcesoriów ułatwiających wykonywanie zabiegów z zakresu periodontologii.

Warto mieć w zestawie również podstawowe narzędzia chirurgiczne, takie jak: uchwyt do ostrzy skalpeli, raspator, nożyczki mikrochirurgiczne, igłotrzymacz mikrochirurgiczny.

NARZĘDZIA DO WYPEŁNIEŃ STOMATOLOGICZNYCH

Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

Niezastąpionym instrumentem w stomatologii zachowawczej są nakładacze oraz upychadła.

Dzięki nakładaczom możliwe jest precyzyjne wprowadzenie do ubytku materiału wypełniającego. Jeśli materiału będzie za dużo, można z ich pomocą usunąć nadmiar. Uzupełnienie tych narzędzi stanowią upychadła, które pomagają w opracowaniu wypełnień.

W skład zestawu powinny wchodzić nakładacze i upychadła w rożnych kształtach i rozmiarach, najlepiej dwustronne.  Najpopularniejsze są końcówki w kształcie: łopatek, kulek, gruszki lub szpica.

NARZĘDZIA EKSTRAKCYJNE

Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznymNajpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

Podstawowym narzędziem do ekstrakcji zębów są kleszcze ekstrakcyjne. Najpopularniejsze modele, to tzw modele angielskie, lub Berteny, z mocnym antypoślizgowym uchwytem. W zestawie powinny być modele do wszystkich rodzajów zębów oraz kleszcze korzeniowe z charakterystycznymi wąskimi dziobami. Warto również zaopatrzyć się w kleszcze Meissner, które są kleszczami uniwersalnymi. Ich zaleta jest możliwość demontażu, co znacznie ułatwia ich mycie.

W zestawach powinny również być dźwignie korzeniowe i luksatory, do wszystkich rodzajów zębów, pomocne podczas wyważania korzenia z zębodołu.

Ponadto przydatne będą łyżeczki zębodołowe, przydatne do: wyrównywania ostrych brzegów kostnych, wydobywania patologicznych zmian oraz rewizji zębodołów.

ZESTAWY DO IMPLANTOLOGII

Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

W zestawach do implantologii powinny znaleźć się zarówno standardowe narzędzia chirurgiczne (pincety , skalpele, igłotrzymacze, nożyczki chirurgiczne, haki chirurgiczne) jak i specjalistyczne narzędzia używane w implantologii, np. osteotomy, młotki implantologiczne, narzędzia do Sinus-Lift (podnoszenia dna zatoki szczękowej), osteotomy, upychadła do materiału kostnego, młynki, skrobaczki kostne itp.

Warto zaopatrzyć się również w tytanowa pincetę implantologiczną. Dostępne są modele samozaciskowe z rowkiem dla pewnego uchwytu implantu.

W implantologii używane są specjalne lusterka implantologiczne ze zwierciadłem stalowym lub szklanym (lusterka do resekcji).

NARZEDZIA CHIRURGICZNE I MIKROCHIRURGICZNE

Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

W chirurgii stomatologicznej używa się najczęściej pincet mikrochirurgicznych (z okrągłą lub płaską rączką), igłotrzymaczy mikrochirurgicznych i nożyczek mikrochirurgicznych z okrągłym uchwytem, okrągłych uchwytów do mikroostrzy. Często używanym narzędziem jest raspator do oddzielania tkanek miękkich od okostnej.

NARZĘDZIA ORTODONTYCZNE

Najpopularniejsze narzędzia stomatologiczne stosowane w gabinecie stomatologicznym

Najpopularniejszymi narzędziami ortodontycznymi są kleszcze ortodontyczne, pincety ortodontyczne do zamków ortodontycznych i rurek oraz pozycjonery do zamków.

Kleszcze ortodontyczne w zależności od modelu służą do: cięcia i doginania drutu, łuków, klamer, formowana pętli, łuków, cięcia dystalnego, przytrzymywania drutu.

Pinceta ortodontyczna w zależności od modelu służy do  zakładania rurek ortodontycznych w odpowiednim miejscu na zębie oraz zamków i przystawek. Pincety ortodontyczne są zazwyczaj jest samozaciskowe, co zapobiega wypadaniu drobnych elementów. Pozycjoner ortodontyczny, zazwyczaj dwustronny służy do ustawienia zamka ortodontycznego w slotach według metody polegającej na pozycjonowaniu zamka mierząc odległość między slotem zamka , a brzegiem siecznym zęba.