Leczenie ortodontyczne to korekta wad zgryzu. Wykorzystuje się do tego różne metody, jednak aparat ortodontyczny jest tą najpopularniejszą.
Dlaczego?
Aparat ortodontyczny zyskał nie tylko popularność wśród społeczeństwa przez eliminowanie problemów zdrowotnych. W dzisiejszych czasach aparat na zębach dla niektórych osób to część tożsamości oraz piękna. Czasem zdarza się, że pacjenci nie chcą się pozbywać aparatu właśnie z tych względów.
Zakładanie aparatu ortodontycznego:
Zakładanie aparatu ortodontycznego składa się z kilku etapów:
Etap 1- oczyszczanie zębów, a następnie osuszenie ich
Etap 2- nałożenie specjalnego kleju (może on być nieprzyjemny w smaku po utwardzeniu ale nie jest toksyczny)
Etap 3- mocowanie wsporników ( tzw. zamków) i utwardzenie kleju z naklejonymi wspornikami
Etap 4- umieszczenie łuku, który przebiega przez wszystkie wsporniki. Sprawia, że zęby łączą się ze sobą
Etap 5- zabezpieczenie aparatu specjalnymi gumkami. Są dostępne różne kolory oraz występują różne sposoby zakładania takie jak: łańcuch ( wszystkie gumki są ze sobą połączone przez co łączy zęby jeszcze silniej) oraz klasyczny pojedynczy. Sposób w jaki założone będą gumeczki wybiera ortodonta.
Ile trwa proces zakładania aparatu?
Zdarzają się rozmaite problemy przy zakładaniu aparatu, to jednak nie zmienia faktu, że czas pracy trwa do 3 godzin przy problematycznym uzębieniu. Przy dosyć niewymagających zębach czas trwania może nawet sięgać 1 godziny.
Dyskomfort po założeniu aparatu
Każdy zdaje sobie sprawę, że samo założenie aparatu nie wiąże się z bólem. Jednak w krótkim czasie po założeniu możemy odczuć od dyskomfortu po duży ból.
Co warto wiedzieć?
- Należy zaopatrzyć się w produkty płynne. Dobrze aby były chłodne, zmniejsza to dyskomfort i poprawia nastrój. Trzeba pamiętać, że twarde produkty takie jak orzechy oraz różnego rodzaju gumy do żucia są niebezpieczne nie tylko od razu po założeniu, ale przez cały okres noszenia aparatu.
- Wosk do aparatu. Znana metoda i bardzo skuteczna. Należy urwać kawałek z opakowania i umieścić na aparacie w miejscu, w którym sprawia nam dyskomfort. Problem znika natychmiastowo, gdy tylko wosk odpadnie, zawsze możemy go uzupełnić.
- Unikanie produktów o kwaśnym odczynie oraz napoi gazowanych, także może pomóc przy bólu
- Płukanki jamy ustnej z ziół– także pomogą zmniejszyć dyskomfort
- Medykamenty przeciwbólowe- nie zawsze naturalne metody są pomocne, więc warto, gdy ból jest silny sięgnąć po tabletkę przeciwbólową.