Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Nożyczki chirurgiczne– jedno z podstawowych narzędzi chirurga. Stosuje się do cięcia oraz preparowania tkanek, szwów, drutów oraz materiałów opatrunkowych. W chirurgii używa się kilku rodzajów nożyczek, każdy z nich służy do wykonywania innego typu pracy. Różnią się one między sobą długością, ciężarem, szerokością ostrzy oraz przede wszystkim kształtem końcówek.

Niezależnie od rodzaju i sposób zastosowania, każde nożyczki składają się z połączonych osiowo ostrzy i końcówek tnących. Zazwyczaj wykonuje się je ze stali nierdzewnej lub z tytanu. Wybór tych materiałów nie jest przypadkowy. Stal nierdzewna i tytan charakteryzują się dobrą odpornością na korozję, nie powodują także u pacjentów reakcji alergicznych. W dodatku materiały te bez problemu można poddawać sterylizacji oraz dezynfekcji. Jest to niezbędnym warunkiem do stosowania narzędzi w warunkach szpitalnych.

Najczęściej spotykane kształty nożyczek chirurgicznych:

 • nożyczki chirurgiczne proste, ostro-ostre
 • nożyczki chirurgiczne proste, tępo-tępe
 • nożyczki chirurgiczne zagięte, ostro-ostre
 • nożyczki chirurgiczne zagięte, tępo-tępe
 • nożyczki chirurgiczne proste, ostro tępe oraz zagięte, ostro-tępe

1. Nożyczki chirurgiczne proste, ostro-ostre

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Obie końcówki są bardzo ostre, co pozwala na precyzyjne cięcie. Znajdują zastosowanie głównie przy preparowaniu tkanek miękkich, natomiast można używać ich również do przycinania materiałów opatrunkowych i nici chirurgicznych. Stosuje się je nawet przy cięciu tkanek o bardzo delikatnej budowie, w tym w chirurgii okulistycznej.

2. Nożyczki chirurgiczne proste, tępo-tępe

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Obie końcówki są zaokrąglone, dlatego idealnie nadają się do preparowania w głąb tkanek. Z uwagi na to, że posiadają obie końcówki tępe, ich użycie zmniejsza ryzyko zranienia pacjenta do minimum. Są stosowane w podczas zabiegów chirurgicznych, a w tym w chirurgii naczyniowej i stomatologicznej.

3. Nożyczki chirurgiczne zagięte, ostro-ostre

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Posiadają obie zagięte końcówki ostre, dlatego też są idealnym wyborem przy konieczności preparowania brzegów ran. W przypadku nożyczek zagiętych o wiele wygodniej się nimi pracuje. Kształt narzędzi świetnie sprawdza się przy docinaniu materiałów opatrunkowych lub przy rozcinaniu bandaży. Chirurdzy często sięgają po nie również, kiedy muszą odciąć nadmiar nici chirurgicznej. Nożyczki chirurgiczne zagięte ostro ostre wykorzystywane są m.in. w gabinetach stomatologicznych, weterynaryjnych, na salach operacyjnych, gabinetach kosmetycznych oraz w domach prywatnych.

4. Nożyczki chirurgiczne zagięte, tępo tępe

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Mają wygięte ostrza, a do tego obie końcówki tępe, dlatego lekarz może nimi wygodnie preparować
w głąb tkanek, podobnie jak ma to miejsce w przypadku nożyczek chirurgicznych tępo tępych, z częścią roboczą prostą. Tym na co warto zwrócić uwagę jest fakt, że nożyczek z obiema końcówkami tępymi przeważnie nie stosuje się do obcinania nadmiaru nici ani przycinania materiałów opatrunkowych.

5. Nożyczki chirurgiczne proste, ostro-tępe oraz zagięte ostro-tępe

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Końce części roboczej są zakończone zaokrągleniem i szpicem- jeden koniec jest zaokrąglony, drugi zakończony szpicem. Nożyczki ostro-tępe, zapewniają płynne i precyzyjne cięcia w trakcie operacji. Za ich pomocą preparowane są tkanki i szwy, przecinane materiały opatrunkowe, nici. Z uwagi na swoje uniwersalne zastosowanie służą zarówno w stomatologii jak i medycynie.

Rodzaje nożyczek chirurgicznych – podział ze względu na zastosowanie:

Nożyczki chirurgiczne dzieli się nie tylko ze względu na kształt końcówek, ale również ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się nożyczki mikrochirurgiczne, preparacyjne oraz opatrunkowe.

 • Nożyczki mikrochirurgiczne
 • Nożyczki preparacyjne
 • Nożyczki opatrunkowe
 • Nożyczki Metzembauma
 • Nożyczki Nelson Metzenbaum
 • Nożyczki Mayo

1 . Nożyczki mikrochirurgiczne

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Nożyczki mikrochirurgiczne to narzędzia cechujące się wysoką precyzją. Posiadają elementy sprężynujące końcówki. Służą do przecinania, cięcia, odcinania tkanek podczas zabiegów mikrochirurgicznych. I jak już sama nazwa “mikro” wskazuje – struktury na których pracuje operator są zwykle bardzo małe, więc ostrza takich nożyczek są bardzo precyzyjnie wykonane. Wykorzystywane są w chirurgii oraz weterynarii.

2. Nożyczki preparacyjne

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Posiadają charakterystyczną budowę – ich ostrza są dłuższe w celu umożliwienia preparowania tkanek.

3. Nożyczki opatrunkowe

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Nożyczki opatrunkowe służą do przecinania bandaży. Są one zakrzywione. Kąt zakrzywienia jest na tyle mały, żeby dobrze się je trzymało, natomiast na tyle duży, żeby swobodnie i bezpiecznie można było jedną końcówkę włożyć pod materiał opatrunkowy lub odzież. Tym co je charakteryzuje jest również długie dolne ostrze, jest ostre, ale zaokrąglone. Nożyczki drugie ostrze mają dużo krótsze, a jego koniec jest tępy. Są wykorzystywane w szpitalach, klinikach, a także przez służby mundurowe. Gwarantują precyzyjnie cięcie opatrunków bez ryzyka skaleczenia. Nożyczki opatrunkowe są polecane również do zastosowania domowego jako podstawowe wyposażenie każdej apteczki głównie przeznaczone do cięcia materiałów opatrunkowych jak bandaże, plastry.

4. Nożyczki Metzembauma

Tym co wyróżnia nożyczki Metzenbauma jest bardzo delikatna budowa. Ponieważ są lekkie, bardzo dobrze leżą w dłoni. Ze względu na delikatną budowę, nie należy używać ich do cięcia twardych materiałów, co oznacza, że raczej nie nadają się do docinania materiałów opatrunkowych, ani obcinania nadmiaru nici chirurgicznych. Nożyczki Metzenbauma świetnie nadają się do precyzyjnego preparowania tkanek.

5. Nożyczki Nelson- Metzenbaum

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Nożyczki Metzenbaum stosowane są do przecinania tkanek miękkich podczas zabiegów chirurgicznych, a także mogą służyć do cięcia opatrunków, delikatnych chusteczek. Ich szerokie spektrum zastosowania powoduje, że mogą być używane zarówno w klinikach medycznych, klinikach stomatologicznych, szpitalach oraz na salach operacyjnych. Ze względu na węższe ostrza, łatwo można nimi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, co znacznie ułatwia przeprowadzanie zabiegów. Nożyczki Nelson Metzenbaum idealnie sprawdzają się również przy wykonywaniu cięć w pobliżu powierzchni rany, a także do preparowania w głąb tkanek. Podobnie jak w przypadku nożyczek Metzenbauma, nie należy używać ich do cięcia twardych materiałów.

6. Nożyczki Mayo

Zastosowanie nożyczek chirurgicznych

Nadają się m.in. do cięcia ścięgien i powięzi w chirurgii ogólnej czy neurochirurgii. Mają zaokrąglone ostrza, dlatego można nimi preparować w głąb tkanek, bez ryzyka nadmiernej traumatyzacji. Dzięki pierścieniowym uchwytom ze stali nierdzewnej, pozwalają na wygodne operowanie.

Warto zapamiętać, że do precyzyjnych nacięć najlepiej sprawdzają się nożyczki o delikatnej budowie, takie jak Nelson-Metzenbaum. Z kolei do docinania materiałów opatrunkowych lepszym wyborem będą nożyczki zagięte, ostro-ostre.